Вардар нов лидер на прволигашката табела

26

Екипата на Вардар се искачи на првото место на табелата во Првата македонска фудбалска лига, откако попладнево го забележа петтиот триумф по ред.

Во победничка серија влезе и актуелниот шампион Шкендија која денеска беше поуспешна од Струга за трета победа во низа.
Досегашниот лидер Академија Пандев одигра нерешено на домашен терен со Шкупи и го загуби врвот на табелата.

Резултати:
Македонија ЃП – Ренова 0:1
Академија Пандев – Шкупи 0:0
Шкендија – Струга Трим Лум 2:0
Вардар – Силекс 3:0.
Вчера, Борец – Работнички 1:1.

Табела: Вардар 16 бода, Академија Пандев 15, Македонија ЃП 11, Шкандија 10, Ренова 10, Шкупи 9, Струга Трим Лум 8, Работнички 7, Силекс 6, Борец 5

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.