Спорт

ПМФЛ Вардар со пресврт до бодовите во дуелот со Шкупи

Вардар со пресврт до бодовите во дуелот со Шкупи

Фудбалерите на Вардар освоија цел плен во дуелот со Шкупи во меч со две различни полувремиња, во колот од првата македонска фудбалска лига во кое го одбележа доминацијата на домаќините.

Играчите од Чаир по првиот дел реализираа  водство од 1:0  во 20 минута со првенецот на Сержињо Да Луиз, засилувањето кое дојде од Работнички,  откако  Во вториот дел Вардар го нападна голот на противникот и тоа резултираше во 53 минута со израмнувачкиот погодок на Лира, исто така, дебитантски погодок во Првата лига. Победата ја обезбеди пo девет минути дефанзивецот  Новак по што Вардар умешно ги одби сите напади на противникот.

Во Струмица екипата на Академија Пандев го доби дуелот со Силекс со  3:0.   Мрежите мируваа до 61 минута, од пеналДориев со прецизен удар да го отвори резултатот.  Во продолжението Илиев и Дориев го поставија конечниот резултат на средбата.

Во Тетово Шкендија го торпедира Работнички со 6:2, додека Победа минимално го совлада тимот на Ренова. Единствено немаше голови на средбата во Ѓорче Петров каде играа Македонија и Беласица.

ТАБЕЛА

А. Пандев 12
Шкендија 11
Вардар 11
Работнички 9
Победа 9
Силекс 5
Ренова 4
Македонија ЃП 3
Шкупи 2
Беласица 2