Вашингтон му порача на Пјонгјанг дека е време за „одржливи и содржински“ разговори

24

Соединетите држава ѝ нудат состанок на Северна Кореја без предуслови и јасно ставиле до знаење дека Вашингтон нема непријателски намери кон Пјонгјанг, изјави во средата американската амбасадорка при Обединетите нации, Линда Томас Гринфилд на состанокот на Советот за безбедност поради најновот лансирање на севернокорејските проектили.

Северна Кореја мора да се придржува на резолуциите на Советот за безбедност и време е да се вклучи во одржлив и содржински дијалог кон целта за потполна денуклеаризација на Корејскиот полуостров“, изјави Томас-Гринфилд за новинарите во Њујорк.

Притоа додаде дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е „подготвена за сериозна и трајна дипломатија“.

Членките на Европскиот совет, Франција, Естонија и Ирска, исто така ја повикаа Северна Кореја „смислено да се ангажира“ со повторните понуди за дијалог со САД и Јужна Кореја.

Мисијата на Северна Кореја при Обединетите нации во Њујорк не одговорила веднаш на барањата на новинарите да ги коментира забелешките на американската амбасадорка.

Северна Кореја е под ригорозните санкци на ОН од 2006 година кои постојано зајакнуваа во обидите да се прекине финансирањето на нејзините нуклеарни и ракетни програми. Мерките вклучуваат забрана и забрана за лансирање балистички проектили со среден дострел.

Севернокорејскиот водач Ким Џонг-ун и претходниот американски претседател Доналд Трамп се сретнаа трипати во 2018 и во 2019 година, но сепак не успеаја да остварат напредок.

Северна Кореја во вторникот истрела нова, помала балистичка ракета од нурната подморница, со што е само неколкуте земји во светот кои ја имаат таквата способност. Тоа ги наведе САД и Велика Британија во средата да го постават тоа прашање пред 15-члениот Совет за безбедност при ОН.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.