„Вашингтон Пост“: Маск планира да отпушти 75 отсто од вработените – кружат документи за планот на компанијата Твитер, работниците во страв

Вработените во Твитер се огласиле по пат на социјалните мрежи затоа што стравуваат дека ќе бидат отпуштени, откако се појавиле документи кои покажуваат дека Илон Маск планира да ја намали работната сила за 75 отсто.

Корпоративните документи до кои дошол „Вашингтон Пост“ откриваат дека милијардерот им кажал на потенцијалните инвеститори за работа од 44 милијарди долари и дека планира да се ослободи од три четвртини од работниците.

Тоа би ја оставила компанијата само со скелетната екипа, од малку повеќе од 2.000 вработени, што, како што велат експертите, би ѝ отежнало на компанијата која се занимава со социјалните медиуми да го отфрли тоа што го смета за „дезинформации“.

Сега, еден број од вработените изразува страв дека би можеле да бидат дел од 5.000 вработени кои би биле отпуштени од компанијата кога Маск ќе ја преземе должноста.

Патрик Чапл, менаџер на прoизводи, прашал дали сите ќе тргнат и ќе го започнат градењето на новиот Твитер заедно.

Паркер Лајонс на Твитер објавил фотографија од НБА ѕвездата Вестбрук којшто заработил 136 поени, 112 скокови и 118 асистенции во еден натпревар со опис: „Останатите 1.900 вработени“.

Мет Вокер, дизајнер на производство на Твитер во меѓувреме се осврнал на Маск и поранешниот извршен директор на Твитер Џек Дорси во серија твитови: „Секоја одлука која Џек нè доведе во оваа точка“.

Твитер не планирал да изгуби толку луѓе
Имено, плановите на Маск би укинале многу повеќе работи отколку што моментално раководството на Твитер планирало да изгуби, чии ефекти би биле огромни.

Но, тоа на раководството на Твитер му дало начин да го сочува образот и да ја избегне најавата на отпуштање на една четвртина од работната сила која веќе ја планирале за да се намалат трошоците.

Компанијата претходната година потрошила огромни 1,5 милијарди долари на вработените и сакала да го намали тој износ за околу 800 милиони долари.

Менаџментот исто така планирал да направи големи резерви во својата инфраструктура, ослободувајќи се од центарот на податоци кој го одржува функционирањето на сајтот за над 200 милиони корисници дневно.

Раководителите на Твитер негирале било какви отпуштања, а генералниот советник Шон Еџет во четвртокот изјавил дека вработените треба да очекуваат еден тон јавни гласини и шпекулации.

„Откако договорот за спојување е насила, немаше никакви планови за отпуштање ширум компанијата“, изјавил тој, пренесува „Блумберг“.