9.5 C
Skopje
недела, октомври 25, 2020

Вчера во САД се направени над милион тестови,научниците сметаат дека се малку

45

Соединетите држави поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат шест до десет милиони тестови на ден за да ја стават епидемијата под контрола.

Волонтерска иницијатива за следење на ширењето на инфекцијата.

Рекорден број на тестови бил постигнат откако бројот на тестови со денови се намалувал.

САД тестирале просечно околу 650 000 луѓе дневно во неделата до 13 септември, особено кон крајот на јули, кога се правеле повеќе од 800 000 тестови дневно.

Од самиот почеток на пандемијата, недоволниот број на достапни тестови ги поткопа напорите за спречување на ширењето на вирусот.

Ова лето во еден момент жителите на Хјустон чекале со часови во автомобилите за тестирање, а некои дури и спиеле преку ноќ во возилата. Слична работа се случи и во Мајами.

По тестирањето, луѓето морале да почекаат до две недели за да откријат дали се заразени со вирусот од кој што починаа речиси 200.000 Американци и зарази повеќе од 6,7 милиони. Ваквите одложувања ја поништуваат точката на обид да се спречи понатамошно ширење на инфекцијата преку тестирање.

Во март, претседателот Доналд Трамп рече дека „секој што сака да биде тестиран ќе биде тестиран“, но таа цел сè уште не е постигната.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.