Вечерва регистрирани нови земјотреси во Албанија

Серија земјотреси вечерва се регистрирани со епицентар во соседна Албанија. Дел од нив почуствувани и на територија на Македонија.

Според првичните информации на ЕМСЦ, земјотресите се регистрирани доцна вечерва со епицентар кој е на длабочина од 2 километри.

За среќа нема предизвикани материјални штети, ниту повредени граѓани, но поради опасност дел од граѓаните ноќта ќе ја поминат под отворено небо.

Последните регистрирани земјотрес се со јачина до 4 степени по рихтер.

Сеизмолозите смируваат додавајќи дека станува збор за редовна сеизмичка стабилност.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.