21 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Вечерва Тетово и Струмица се најзагадени градови

38

Воздухот во Македонија и вечерва е загаден покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот.

Мерните станици покажуваат дека вечерва воздухот е најзагаден во Општина Тетово и Струмица, каде што според мерните станици загаденоста во Тетово е 328 ПМ 10честички на метар кубен, или над 6 пати повеќе од дозволеното.

Додека пак во Струмица се измерени 230 ПМ10 честички на метар кубен, односно 4 пати повеќе од дозволеното ниво.

Во градовите нема никакви предупредувања или пак загриженост од општинските власти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.