Велика Британија планира да гради нуклеарка за 700 милиони фунти

Britain's Prime Minister Boris Johnson comes out to greet Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu outside 10 Downing Street in central London on September 5, 2019. - UK Prime Minister Boris Johnson called Thursday for an early election after a series of votes in parliament tore up his hardline Brexit stance and left him without a majority. (Photo by DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP) (Photo credit should read DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/Getty Images)

Британскиот премиер во заминување Борис Џонсон вчера најави дека Велика Британија ќе инвестира 700 милиони фунти во новата нуклеарна централа „Сајзвел Ц“.

„Сигурен сум дека ќе го средиме тоа во наредните недели. Ќе го решиме затоа што би било апсолутно лудо ако не го направиме тоа“, рекол Џонсон, пренесува Ројтерс.

Инвестирањето во нуклеарната енергија се совпаѓа со напорите на Велика Британија да ја намали зависноста од руските енергетски извори и да ги задоволи нејзините потреби на домашниот пазар.