Велика Британија се подготвува да ја турне Украина кон мировни преговори

Британските дипломати наскоро би можеле да почнат да вршат притисок врз Украина да почне мировни преговори со Русија, смета уредникот на „Политико“, повикувајќи се на „муабети“ во дипломатските кругови. Пошироките медиумски извештаи сугерираат дека Западот станал загрижен поради „способноста“ на Киев да постигне победа на бојното поле.

Говорејќи во понеделникот на најновата епизода од подкастот „Политика кај Џек и Сем“, Џек Бланшар истакна дека „Големата контраофанзива на Украина не беше ништо од успехот на кој што луѓето се надеваа, а тоа покренува големи прашања за способноста на Украина да ја добие оваа војна во која било значаен воен начин“.

Во светло на ова, Бланшард тврди дека има гласини во британските „дипломатски кругови“ за „вршење притисок врз Киев да седне и да преговара“.

Неговите коментари доаѓаат по написот на „Вашингтон пост“ во кој се тврди дека Украина ја игнорирала контраофанзивната стратегија смислена од американските и британските офицери, која препорача фокусиран напад на еден сектор од фронтот во април, и дека избрала да ја одложи операцијата до јуни, и да ги рашири своите сили по повеќе оски.

„Ништо не одеше како што беше планирано“, наведе „Пост“, додавајќи дека инсистирањето на Украина да ги следи сопствените тактики и временска рамка генерира „триење“ меѓу Вашингтон и Киев.

Бланшар не е првиот новинар кој тврди дека патроните на Киев се подготвени да се залагаат за мир. Минатиот месец, германскиот таблоид Билд обвини дека САД и Германија ја рационализираат испораката на оружје во Украина во обид да го поттикнат украинскиот претседател Володимир Зеленски на разговори со Русија, без експлицитно да го прашаат.

Американскиот Стејт департмент го отфрли извештајот на Билд, а портпаролот Џејмс О’Брајан изјави дека одлуката за тоа кога да склучи мир „е прашање на Украина да одлучи“.

Говорејќи на безбедносниот форум Халифакс во Канада неколку дена пред објавувањето на тој извештај, Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, рече дека „Украина е загрижена поради фактот што се интензивираат дискусиите меѓу одредени партнери во врска со потребата од преговори со Русите“.

Данилов инсистираше на тоа дека Зеленски постојано зборува, од почетокот на конфликтот, дека „Украина и украинскиот народ ќе се борат до крај. Сигурни сме во нашата победа“.