Венецуела е сојузник на Русија, но може да им продава нафта на САД

570

Министерот за надворешни работи на Венецуела, Феликс Пласенсија, изјави дека Каракас е подготвен повторно да продава нафта на САД, а истовремено да остане „лојален“ на Москва.

Пласценија изјави за турската агенција „Анадолија“ во саботата дека нема да биде „чуден однос“ Вашингтон и Каракас да соработуваат на нафта, бидејќи Венецуела „долго време води нафтен бизнис со Американците“.

Министерот тврдеше дека би било „добро за сите“ ако извозот на енергија од Венецуела во САД се „врати на вистинскиот пат“, додавајќи дека Американците се добредојдени во земјата се додека „го почитуваат суверенитетот“ на Венецуела и го признаваат претседателот Николас Мадуро како „единствен и легитимен шеф на владата на Венецуела“.

Ова е легитимна влада. Ние сме суверена држава. Да дојдеш да разговараш со нас значи да го прифатиш тоа. Мора да се движиме кон подобро разбирање за ова прашање

Пласценија рече дека се надева оти американските санкции против Венецуела кои го таргетираа нејзиниот нафтен сектор ќе бидат укинати.

Министерот, сепак, истакна дека Венецуела ќе остане „лојален сојузник на руската влада“ и рече дека земјата го гледа претседателот Владимир Путин „како одговорен шеф на влада“.

„Го почитуваме како член на меѓународната заедница. Веруваме дека ќе го направи најдоброто за својот народ“, заклучи Пласценија.

САД ги прекинаа сите односи со Венецуела во 2019 година и го признаа проамериканскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо за „привремен претседател“ наместо Мадуро.

Високи американски функционери отпатуваа во Венецуела минатата недела за да се сретнат со владата на Мадуро во услови на тековната офанзива на Русија во Украина. Американската влада ја санкционираше руската нафтена индустрија како одговор на конфликтот, што предизвика зголемување на цените на американскиот гас. Имаше сугестии дека Вашингтон би можел да се сврти кон Венецуела како алтернативен снабдувач на сурова нафта, иако сè уште не е објавен договор.

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан од ОАЕ, наводно, ги отфрлиле телефонските повици со американскиот претседател Џо Бајден за да разговараат за нафтата во последните недели.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.