Венецуела: Минималната плата зголемена за 289 отсто и ќе изнесува 2,5 американски долари

70

Минималната плата во Венецуела се зголемува за 298 отсто и ќе изнесува седум милиони боливари (2,5 американски долари), соопшти венецуелскиот министер за труд Едуардо Пинате.

Тој додаде дека освен платите Венецуелците ќе добибваат и купони за неопходни производи со вкупна вредност од три миолиони боливари. Со тоа, вкупниот месечен минимален доход ќе изнесува 10 милиони болибвари (3,54 долари).

Во Венецуела досега минималната плата беше 1,8 милиони боливари (68 центи).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.