Венгер знае германски, подготвен е да биде тренер на Баерн

23

Францускиот фудбалски стручњак, Арсен Венгер, е фаворит за преземање на тренерското кормило во Баерн Минхен.

Според германските медиуми, Венгер бил подготвен да прифати договор и само до крајот на сезонава. Во Баерн сметаат дека Венгер е идеално решение, бидејќи би го користеле само до крајот на јуни, а потоа би се обиделе да го ангажираат Ерик Тен Хаг е тренер на Ајакс и не прифаќа да си оди веднаш од амстердамскиот клуб.

Венгер од 2018 година нема работа, а порасна во место кое е во близина на француско-германската граница и добро го владее германскиот јазик, што би му ја олеснило комуникацијата во гигантот од Баварија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.