Вест Хем ја освои Конференциската лига

Фудбалерите на англискиот премиерлигаш Вест Хем се победниците во второто издание на Конференциската лига, откако во финалниот меч одигран во средата ноќта во Прага со 2:1 беа подобри од италијанскиот претставник Фиорентина.

По мирољубивото прво полувреме кое заврши без погодоци, играта се разгоре во вториот дел. Поведе Вест Хем во 62 минута кога најстрога казна реализираше Мохамед Бенхрама. Фиорентина брзо израмни, веќе во 67 минута а стрелец беше Џакомо Бонавентура. Финалето беше решено во 90 минута, кога Џарод Броуен погоди за победа од 2:1 на Англичаните.

Самиот почеток на натпревар се забележа дека ќе се игра многу цврсто и внимателно, а за таков приод се реши првенствено Вест Хем кој се бранеше и се закануваше од противнапади. Фиорентина го диктираше и не толку брзото темпо на играта, го контролираше поседот, но и многу тешко создаваше вистински шанси.

Првата малку подобра шанса Вест Хем ја имаше во 13 минута, кога Рајс шутираше покрај голот. Истиот играч се закани во 42 минута по корнер и гужва во шеснаесетникот на италијанскиот прволигаш. Фиорентина, пак, со нафрлувања се обидуваше да создаде конфузија кај противниците, а клубот од Тоскана успеа да постигне гол во самиот финиш на првото полувреме. Тоа го направи Лука Јовиќ, но голот беше поништен поради офсајд позција.

Второто полувреме започна на ист начин. Фиорентина речиси цело време ја имаше топката во своите нозе, но сепак темпото на игра беше прилично бавно. Сѐ се смени по еден час игра, односно кога беше досуден пенал за Вест Хем поради игра со рака на Бираги. Бенрахма изведе сигурен и прецизен удар од белата точка за 1:0 Вест Хем.

Голот го отвори натпреварот, а во следните неколку минути се создадоа повеќе можности на двете страни отколку во еден час претходно. Вест Хем можеше да ја зголеми предноста, но нерешениот резултат се случи. Во 67 минута стрелец беше Бонавентура, кој биеше во спротивниот агол протнувајќи ја топката меѓу двајца противнички играчи. Гонзалес одлично ја испушти топката до стрелецот на Бонавентура.

На крајот се играше многу подобро, па Мандрагора мораше подобро да реагира во 72 минута, но од 12-13 метри слабо упати кон голот на Вест Хем. Во 81 минута Соучек за малку ќе го изненадеше голманот на Фиорентина, Терачиано.

И кога сите очекуваа крај и одење во продолженија, Вест Хем постигна гол вреден за титулата победник. Бразилецот Пакета турна одлична топка покрај целата бековска линија на Фиорентина и Бовен побегна за да ја забие топката во мрежата за 2-1 Вест Хем.

Со ова англискиот тим ја наследи Рома, која во премиерното финале на ова натпреварување го победи Феенорд со 1:0. Вест Хем ја освои втората европска титула во својата историја откако го освои поранешниот Куп на победниците на куповите во сезоната 1964/65. Вест Хем со оваа победа обезбеди настап во Лига Европа следната сезона.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.