ВИДЕО| Американец обвинет за злосторство од омраза поради обезглавување на статуа на сатаната

Обвинителите во Ајова подигнаа обвинение за злосторство поттикнато од омраза против Американец кој ја обезглавил статуата на сатаната изложена во законодавниот дом на оваа американска сојузна држава, пренесува порталот Des Moines Register.

Обвинителите сметаат дека Мајкл Касиди, поранешен кандидат за Конгресот од Мисисипи, со своите постапки ја нарушил слободата на вероисповед на религиозната група „Сатанискиот храм на Ајова“, која во декември ја изложила статуата на паганското божество Бафомет во законодавниот дом на Ајова.

„Обвинетиот даде изјави пред органите на редот и јавноста коишто укажуваат дека тој уништил сопственост поради верската припадност на оштетената страна“, го цитира порталот обвинителот на округот Пок, Лин Хикс.

Сатанистичката изложба, иако наиде на жестоки критики, вклучително и од гувернерот на сојузната држава, Ким Рејнолдс и републиканскиот претседателски кандидат Рон ДеСантис, била организирана во согласност со местните павила во периодот пред божикните празници, пишува Des Moines Register.

Првично, Кесиди бил осомничен за „нарушување на сопственост“ што прекршочно се гони, но „нападот врз индивидуалните права“ го покренало обвинението во категорија на целосно кривично дело, се појаснува.

Судењето за овој случај треба да започне на 15-ти февруари, а обвинетиот веќе собрал повеќе од 84.000 долари донации за неговата правна одбрана.

Кесиди за конзервативната веб-страница The Sentinel изјавил „Мојата совест му подложи на Божјото слово, а не на бирократски декрети. И така постапив“.

Адвокатката на Кесиди, Сара Пасквал, во вторникот одбила да го коментира новото обвинение. Во претходните судски поднесоци, таа го обвини Сатанскиот храм за предвремени поднесоци кои „како времето и суштината на Сатанскиот храм во Ајова инсталирањето на демонска статуа во зградата на парламентот… имаат за цел само да предизвикаат силни емоции и да ги провоцираат другите“.