8 C
Skopje
понеделник, април 6, 2020

(ВИДЕО) Австралија парализирана од снегот и мразот, има и жртви

234

Југоисточниот дел на Австралија е погоден од ладен бран, со температури на планините кои што се движеле околу минус 3 Целзиусови степени, а едно лице почина откако врз него падна гранка од дрво.

Уште во саботата меторолошките служби излегоа со предупредување за силни и ладни ветрови, снег и мраз.

Како што пишува порталот ABC, снегот, ниските температури и отежнатите услови на патот, придонесоа за затварање на патиштата ширум државата Викторија, а ладниот бран кој што градовите ги зави во бела прекривка трае веќе неколку дена.

Како што е наведено некои градови после неколку децении се под бела прекривка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.