(ВИДЕО) Автопатот Истанбул и Измир скратен за 100 километри

491

Најважната патна артерија на Турција го скратува растојанието меѓу двата града за 100 км. Автопатот ќе го поврзе Истанбул со Измир и наместо досегашните 515 км ќе стане 404 км.

„Новиот автопат ќе придонесе и за економијата на земјата и во  заштеда на време и пари. Ќе се создадат повеќе можности за транспорт на  производи дома и во странство“, рече министерот за транспорт и инфраструктура Јахит Туран.

Последните 192 километри од автопатот  ќе бидат  во употреба на 4 август, недела, кога треба и  турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган треба да сече лента.  Околу пет илјади лица се вработени во градежните работи што ги започнале во 2010 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.