ВИДЕО| BBC не го прифаќа објаснувањето на кинеските власти за апсењето на новинарот кој известуваше од Шангај

Британската медиумска група Би-Би-Си објави дека еден од нивните новинари бил уапсен и претепан во Кина додека известувал за демонстрациите во Шангај против строгата политика „нулта ковид“ што ја спроведуваат кинеските власти.

„Би-Би-Си е многу загрижен за начинот на кој беше третиран нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен, со лисици на рацете додека известуваше за демонстрациите во Шангај“, рече портпаролот на Би-Би-Си во изјавата што ја пренесе агенцијата Франс прес.

Портпаролот рече дека Лоренс, која работел како акредитиран новинар во Кина, вчера била претепан и удиран со клоци од полицијата. Новинарот бил задржан неколку часа пред да биде пуштен на слобода.

Овој викенд во неколку поголеми градови во Кина, вклучително и Шангај и Пекинг, стотици луѓе демонстрираа против заклучувањата и ограничувањата наметнати од властите за борба против епидемијата на коронавирусот.

Британскиот министер за бизнис, Грант Шапс, го нарече насилството што го објави Би-Би-Си „неприфатливо“ и „загрижувачко“.

„Што и да се случи, слободата на медиумите треба да биде света“, изјави министерот за приватната радио станица ЛБЦ.

Портпаролот на компанијата изјави дека Би-Би-Си не добил никакво официјално објаснување или извинување од кинеските власти, освен тврдењето на официјалните лица, кои подоцна го ослободија, дека бил уапсен за негово добро за да не се зарази со ковид среде големата толпа.

„Тоа не го сметаме за веродостојно објаснување“, додаде портпаролот.

Новинарот Лоренс денеска во порака на Твитер напиша дека најмалку еден кинески државјанин е уапсен откако се обидел да ја спречи полицијата да го удри.

Пекинг денеска соопшти дека Лоренс не се идентификувал како новинар.

„Според она што го дознавме од надлежните власти во Шангај, тој не се идентификувал како новинар и доброволно не ги покажал своите новинарски акредитиви“, рече Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, и побара од странските медиуми „да ги почитуваат кинеските закони и прописи за време на нивниот престој во Кина“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.