ВИДЕО: Бомба фрлена врз редакцијата на „Вијести“

Експлозив со голема разорна моќ е фрлен ноќеска во 23,35 часот на редакцијата на дневниот весник „Вијести“ во Подгорица, но за среќа нема повредени.

Експлозивот е фрлен под прозорецот од канцеларијата на главниот и одговорниот уредник Михаил Јововиќ, кој во тој момент се наоѓал во канцеларијата, но не е повреден.

Од силната детонација демолирани се подрумските простории и искршени се стаклата на прозорците од канцеларијата. Во моментот на експлозијата во редакцијата се наоѓале петнаесетина луѓе, и за среќа, никој не е повреден.

На снимките од безбедносните камери се гледа како напаѓачот во црна јакна со качулка на главата, како се приближува од бочната страна на зградата на „Вијести“, а потоа под прозорецот на уредникот поставува експлозивна направа. Потоа се врти и исчезнува од кадарот. По минута и половина на снимката се гледа блесок од експлозија.

Во август пред домот на новинарот на „Вијести“ Туфик Софтиќ исто така беше фрлена експлозивна направа, а претходно физички беa нападнати новинарката Оливера Лакиќ, уредникот Михаило Јововиќ и директорот на весникот Жељко Ивановиќ. Полицијат и обвинителството се уште не ги решиле ниту серијата палење на автомобили на „Вијести“ во летото 2011 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.