20.8 C
Skopje
среда, мај 29, 2024

(ВИДЕО) Четиримина прободени со нож на протестот на приврзаниците на Трамп

Илјадници приврзаници на претседателот Доналд Трамп се собраа во Вашингтон да изразат поддршка за неговите обиди за промена на резултатот од претседателските избори.

За време на демонстрациите, спорадично избиле судири меѓу приврзаниците и противниците на Трамп, а во извештајот на АП се наведува дека четири лица биле згрижени во болницата со убодни рани, додека, според податоците на градската полиција во Вашингтон, 23 биле приведени.

Трамп на својот профил на Твитер изрази изненадување од собирот на неговите приврзаници во Вашингтон и најави дека ќе ги види.

Гласот на Америка претходно објави дека Трамп ја напуштил Белата куќа околу пладне по локално време на пат кон Американската воена академија, и додека хеликоптерот прелетал над толпата, се слушнало скандирање до претседателот.

Мајкл Флин, поранешен советник за национална безбедност кога Трамп неодамна беше помилуван, зборуваше пред приврзаниците на сегашниот претседател во тоа време.

„Ова е навистина кул. „Замислете дека можете да скокате во хеликоптер и да прелетате над Вашингтон“, рече Флин, чие помилување ја поништи судската пресуда за давање неточни информации на Федералното истражно биро (ФБИ) за време на истрагата за вмешаноста на Русија во претходната претседателска кампања во 2016 година.

Протестни митинзи се одржуваат во повеќе американски градови пред претстојниот состанок на членовите на Изборниот колеџ, на кој Џо Бајден ќе биде официјално избран за 46-ти претседател на Соединетите држави.