ВИДЕО | Додик: Не го водам процесот на отцепување, не сум руски човек

Пратениците на Европскиот парламент имаа голем број прашања до членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина и лидерите на ХДЗ БиХ, но цел на критики беа членот на претседателството на српската БиХ, Милорад Додик и лидерот на ХДЗ, Драган Човиќ.

Мишел Галер, член на Парламентот на ЕУ, го праша Додик за што разговарал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и дали ќе биде „признаен регионот на Бања Лука, како Доњецк и Луганск“. Тој го прашал Човиќ што очекува од Хрватите кога е толку поврзан со Додик, кој е поврзан со Путин, пренесува Српскаинфо.

– Го повикувам господинот Додик да ги прекине врските со Кремљ и да престане со деструктивната реторика. Господине Човиќ, ве повикувам да се дистанцирате од господинот Додик додека тој не ја осуди агресијата – изјави Стрик.

Дитмар Костер, пратеник, му го кажа на Додик следново:

– Во Европа нема место за негирање на геноцидот. Постојаното блокирање на институциите на БиХ и употребата на запалива реторика во јавноста само доведува до нестабилност и доцнење во остварувањето на реформите кои се толку важни за земјата и подобар живот за луѓето. Порака до сите вас: Ја повторувам мојата поддршка за обединета БиХ, суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ и нејзиниот европски пат. Ние сме со БиХ, работиме со вас за да овозможиме доделување кандидатски статус. Ве повикуваме сите да обезбедите функционална демократска земја за да продолжи овој процес. Ги повикуваме сите страни да ги заштитат државните институции. Разочаран сум од етичкиот дискурс иако сте во ќорсокак. Младите си заминуваат од државата, немаат иднина. Дали конечно ќе се фокусирате на она што е потребно, социјалната кохезија за подобрување на секојдневниот живот на обичните граѓани? И дали сакате да ги укинете дискриминаторските политики како што се две училишта под еден покрив?“

„Го почитувам суверенитетот и на Русија и на Украина“

Во својот одговор до европратениците, Додик рече дека го поддржува „територијалниот интегритет и суверенитет на Русија и Украина“.

– Ја осудувам секоја војна. Како што го осудив бомбардирањето на Белград, така ја осудувам употребата на сила во Украина. Бараме воспоставување мир – рече Додик.

Тој изјави дека не го дели мислењето со она што го кажа Комшиќ за „мешањето на Хрватска и Србија во внатрешните односи на БиХ“ и дека „тешко е да се има мултиетничко општество и демократија“, но дека е „подготвен да го почитува  уставот“.