ВИДЕО| Еднаш победивме фашисти, ќе победиме пак, порача Апасиев

„Нашата генерација нема да дочека да влеземе во ЕУ.
Со Преспански, сѐ ви кажавме како ќе биде однапред. Затоа сте „северномакедонци“. Со вакви дипломати, толку можеме, за жал.
Ќе дојде денот, кога нашите сограѓани ќе ве прашаат: што правевте кога ја силуваа Македонија? Кога едната рака ѝ ја држеше ЕУ, а другата Америка? Тогаш нема да можете да ги гледате во очи, кажа Димитар Апасиев од Левица, на собраниската расправа за францускиот предлог.

„Имам порака до македонскиот народ: не паѓајте во духот, победата наша не е далеку. Секогаш сме биле на правилната страна на историјата. Еднаш победивме фашисти, ќе победиме пак. Смрт за фашизмот, слобода на народот и затвор за предавниците, заклучи Апасиев.

Целиот негов говор во продолжение:

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.