(ВИДЕО) Најмалку пет лица загина во ерупција на вулкан на Ново Зеланд

34

Најмалку пет луѓе загинаа во ерупција на вулканот Вајт Ијланд во Нов Зеланд, но непознат е бројот на повредените.

Вулканот еруптирал во моментот кога 50-тина туристи биле влезени во кратерот, кои биле во посета на ова туристичко место. 23-ца туристи се спасени, но операцијата за спасување е отежната поради условите. Во моментов, на полицијата и помага и војската на Нов Зеланд.

Вајт Ијланд, или познато како Вакаари, е едно од најпознатите туристички места во земјата. И покрај тоа што е на приватен имот, туристите масовно го посетуваат.

Ерупцијата се случи околу 14 часот по локално време и еден од туристите сними густ столб од чад и пепел како излегува од кратерот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.