16.5 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

(ВИДЕО) Ердоган на воена парада со Алиев во Азербејџан за победата во Нагорно Карабах

Азербејџан одржа воена парада за одбележување на прогласената победа на земјата над Ерменија во неодамнешната војна за отцепениот регион Нагорно-Карабах, која заврши со примирје со посредство на Москва.

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, клучен сојузник во конфликтот ја предводеа парадата посветена на она што во Азербејџан официјално е опишано како „победа во патриотската војна“, што се одржа на централниот плоштад во Баку.

Ердоган за време на парадата рече дека борбата на Азербејџан со Ерменија не е завршена и ја поздрави „славната победа“ на Баку во војната.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.