ВИДЕО: Еруптираше вулканот на Суматра, поток од лава долг два километри

41

Паника на Суматра откако се активираше вулкан кој во последниве 24 часа фрла пепел до седум километри во висина, а поток лава кој се излева од него е долг два километри.

Вулканот е активен од септември, а поради ризикот, 20.000 мештани се евакуирани.

Локалните медиуми пишуваат дека меѓу народот владее паника и страв.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.