ВИДЕО: Фатена најголемата желка во светот, стара над пет века

Според проценките, желката е стара 529 години, а е висока 18 метри и тешка 363 килограми.

Ваков тип на желки со големи димензии се наоѓаат во реката Амазон, најчесто во Перу, Бразил, Колумбија и Венецуела.

Возрасните често достигнуваат  до еден метар во должина, а специфично е што женките се поголеми од машките.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.