(ВИДЕО) Фудбалерките на САД ја одбранија светската титула

33

Женската фудбалска репрезентација на САД ја одбрани шампионската титула на Светското првенство во Франција. САД во финалето ја совладаат селекцијата на Холандија со 2:0.

Американките сосема заслужено дојдоа до четвртата титула во историјата. Тие во текот на целиот натпревар доминираа во однос на Холанѓанќите.

Головите ги постигнаа Меган Рапино од пенал во 61 минута, а осум минути подоцна Роус Лавел само ја запечати големата победа на САД.

https://twitter.com/SportsReUp/status/1147906773459841025?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1147906773459841025%7Ctwgr%5E393039363b74776565745f6d65646961&ref_url=https%3A%2F%2Fsportmedia.mk%2F2019%2F07%2F07%2F%25d1%2581%25d0%25bf-2019-%25d0%25b6-%25d0%25b0%25d0%25bc%25d0%25b5%25d1%2580%25d0%25b8%25d0%25ba%25d0%25b0%25d0%25bd%25d0%25ba%25d0%25b8%25d1%2582%25d0%25b5-%25d0%25b3%25d0%25be-%25d0%25be%25d0%25b4%25d0%25b1%25d1%2580%25d0%25b0%25d0%25bd%25d0%25b8%25d1%2598%25d0%25b0-%25d1%2581%25d0%25b2%25d0%25b5%25d1%2582%25d1%2581%2F

Инаку, претходно само Германките успеале да ја одбранат светската круна.

Големото финале се играше во Лион пред 57.900 навивачи.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.