ВИДЕО| Германска телевизија „улови“ украинско оклопно возило со свастика

Симболот се појави во извештајот на N-ТВ откако војниците на Киев зазедоа клучен град во регионот Харков

Германска новинарска екипа снимила украински војници како возат оклопно возило со свастика за време на контраофанзивата на Киев против Русија.

Каналот N-TV во вторникот објави кратко видео кое го снимиле неговите новинари. Во прилогот се опишува неодамнешниот напредок на војниците во источниот регион Харков во земјата, кога силите на Киев повторно го зазедоа градот Изиум.

Додека репортерот интервјуира украински војник во близина на патот, оклопно возило вози со нешто што изгледа како бела свастика насликана на страна. Ниту репортерот ниту ТВ каналот не го објаснија присуството на симболот.

Ова не е првпат украински војници да бидат забележани со тетоважи и обележја во нацистички стил. Познато е дека баталјонот Азов, кој е дел од Националната гарда на Украина, има членови со националистички и неонацистички ставови во своите редови.

Во мај, претседателот Владимир Зеленски објави сега избришана фотографија од украински војник со лепенка што личи на симболот „глава на смртта“ (Тотенкопф) што го користат елитните трупи на СС на Адолф Хитлер.

Сличен инцидент се случи минатата недела кога канцеларијата на Зеленски сподели фотографија од претседателска гарда со неонацистичка лепенка. Сликата оттогаш е отстранета.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.