(ВИДЕО) Гробишта во Италија се излизгаа во морето

275

Дел од питоресктните гробобиша во северозапанда Италија се одронил и паднал во морето, откако е активирало свлечиште, пренесуваат во вторникот локалните медиуми.

„Потрагата по човечките останки по оваа несреќе и натаму трае“, изјвил за весникот La Stampa Франческо Оливари, градоначалникот на крајбрежното гратче Камољи, крај Џенова, во регионот Лигурија.

Пожарникарите, крајбрежната стража и другите служби за итни случаи се на теренот и пребаруваат во морето, по несреќата која се случила во понеделникот доцна попладнето.

Италијанската новинска агенција Ansa извести дека жителите се шокирани од ковчезите кои плутаат во морото по одронот на почвата. Работниците на гробиштата доцна попладнето слушнале гласна бука, откако се откачил дел од надворешниот ѕид и голем дел од почвата.

Според локалните медиуми, во морето паднале до 200 ковчези и делови од гробници. Во инцидентот нема настрадани и не постои опасност за околните градби.

Разликата во нивоата меѓу површината на водата и работ на карпата се проценува на неколку десетици метри. Уривањето, како што наведуваат властите во ова гратче во близина на Џенова популарно туристичко место, веројатно е предизвикано поради обилните дождови.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.