ВИДЕО I Арсенал во финишот до триумф на „Вила Парк“

Фантасичен натпревар од шест голови видовме во 24 коло од Премиер лигата, Арсенал како гостин на „Вила Парк“ триумфираше над Астон Вила со резултат 2:4.

Лошо почна мечот за Арсенал, по пет минути игра, Кеш испрати одлична топка до Воткинс кој се ослободи од своите чувари и погоди со прецизен удар за водство на Астон Вила од 1:0. „Топџиите“ брзо се опоравувија од почетниот шок, се играше во 16 минута кога Сака погодува за 1:1.

Голот на Арсенал не ги вознемири многу домашните, во 31 минута на сцена стапува Кутињо кој стрелаше за 2:1 и нова предност за тимот од Бирмингем, а тоа беше резултатот од првото полувреме.

Во 61 минута составот на Микел Артета повторно се враќа, Зинченко ја затресе мрежата на Вила за 2:2 по асистенцијата на Одегард.

Арсенал во финишот успеа да направи целосен пресврт, во третата минута од судиското надополнување Мартинез си постигна автогол за 2:3. Конечниот епилог го постави Мартинели во 98 минута за прекин на серијата од три меча без победа во Премиер лигата.

На табелата Арсенал е на првото место со 54 бодови, три повеќе од второпласираниот Манчестер сити. Астон Вила после 11 пораз (трет по ред) се наоѓа на 11 место со 28 бодови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.