ВИДЕО I Големо невреме во Сплит, улиците затрупани од град се чистат со багери

Жителите на Свети Филип и Јаков биле сведоци на необично силен град, кој за кратко време го затрупа патот, објави Канал 5.

Откако Сплит претходно го зафати силно невреме со грмотевици, пристигнаа нови фотографии и видеа од Далмација, кои се прилично неверојатни, пренесува Вечерњи лист.

Локалното ДВД објави дека рано утринава четворица членови на нивната компанија и две противпожарни возила учествувале во интервенциите на испумпување вода од семејни куќи и ресторани и отворање на врата од стан поради поплава.

„Сплитската рива ја затрупа град, а благодарение на работниците и машините на општинската комунална постројка сѐ исчисти. Браво за тимот!“, напишаа на Фејсбук од Доброволното противпожарно друштво Св. Филип и Јаков.

Телевизијата Диадора, која носи вести од Задар и Шибеничко-книнските жупанија, објави видео на својот Фејсбук профил на кое може да се види како градот бил толку многу напаѓан што фреквентните улици морале да се чистат со ништо помалку од – багери.

„Неверојатно! На само неколку километри, мирно, малку дожд“, „Што е ова? Можно ли е ова?“, „Боже чувај, ужас“, со неверување пишуваат граѓаните во коментарите на социјалната мрежа.