ВИДЕО I Ликвидација во Солун – се обидел да го удри возачот на бензинска пумпа, а тој го застрела од автомобил и побегна

Грчката полиција започна интензивна потрага за лоцирање и апсење на сторителот кој во четвртокот попладне застрела и смртно рани 50-годишен маж со албанско потекло во областа Аналипси, во источен Солун.

Крвавиот инцидент се случил во 12:35 часот пред бензинската пумпа на улицата Солонос бр. 51 и пред очите на случајни минувачи.

Според исказите, сторителот и жртвата наводно се познавале и кратко време пред убиството заедно седеле во ресторан во околината.

Како што може да се види на видеото, 50-годишниот маж се расправа со возачот од автомобил паркиран на пумпата, а потоа се обидува да го удри возачот преку совозачкиот прозорец, по што возачот пука во него со огнено оружје.

Жртвата добила најмалку три куршуми во пределот на рамото и градниот кош, а малку подоцна тој починал.

Се уште не се знае каква е позадината на овој страшен инцидент, а увидот на полицијата е во тек и интензивно се работи на откривање на сторителот на делото.