ВИДЕО I Меси со гол од 25 метри обезбеди прво финале за Интер Мајами

Неверојатниот Лионел Меси не престанува да ги тресе противничките мрежи во дресот на Интер Мајами. Аргентинецот постигна одличен гол во победата на својот тим над Филаделфија, и така му помогна на клубот да се пласира во финалето на Лига на Купот.

Интер прашањето околу победникот го реши уште по првите 45 минути, кога се стекна со недостижни три гола разлика. Гостите поведоа во 3. минута преку Мартинез, да во 20 минута Меси со прецизен удар од 25 метри го ссовлада голманот Блејк.

Во третата минута од продолжението во првиот дел, Алба погоди во противничката мрежа. Филаделфија намали во 73. минута, а конечните 4-1 ги постави Руиз во 84. минута. Иако постигна гол, Меси во вториот дел се посрамоти откако промаши супер шанса од само 5-6 метри.

Интер Мајами во финалето ќе се сретне со победникот меѓу Монтереј и Нешвил.