ВИДЕО I Милиони литри вино течат по улиците на гратче во Португалија

Винарите го обоија во црвено малото португалско гратче Сао Лоренцо до Баиро откако 2,2 милиони литри црвено вино случајно се истуриле од резервоар по мирна улица, пишува Daily Mail.

Брзата река црвено вино течеше по стрмен рид во градот, во близина на брегот на Португалија, откако два цистерни во сопственост на дестилеријата Левира ненадејно вчера попуштиле. Збунетите локални жители гледале како виното, речиси доволно за да наполни базен со олимписка големина, тече низ улиците на градот.

Излевањето било толку големо што локалните власти објавија еколошка тревога и биле принудени да го пренасочат виното за да спречат да ја загади блиската река Чертима. Пожарникарите од Анадија ја блокирале поплавата и ја пренасочиле подалеку од реката, каде што безопасно се излеала во полето, јавуваат локалните медиуми.

Во меѓувреме, од Левира се извиниле и соопштиле дека подоцна ја прекопала почвата натопена со вино: – Ние ја преземаме целосната одговорност за трошоците поврзани со чистење и санирање на штетите и тоа ќе го направиме веднаш. Посветени сме на што побрзо решавање на оваа ситуација, рекоа тие.

Иако реката од вино можеше да предизвика еколошка катастрофа, експертите велат дека пиењето широк спектар на црвено вино е добро за цревата. Тим Спектор, професор по генетска епидемиологија на Кралскиот колеџ во Лондон, рече дека пиењето различни вина може да ги има истите придобивки како и разновидната исхрана.

– Мој совет за љубителите на виното е да продолжат да пијат вино, пред сѐ за задоволство, но и да размислуваат за сорти кои би можеле да бидат поздрави, а сепак да бидат пријатни. – Разновидноста е исто така важна – ако ја земете аналогијата на храната, изборот на различно грозје во вашата исхрана значи дека ќе им помогнете на микробите во цревата и ќе го подобрите здравјето и различноста на цревата.

– Затоа не се задржувајте само на едно вино. Пробајте стотици или илјадници различни сорти на грозје во кои вообичаено не уживаме. Ајде да ги вратиме тие ретки сорти на маса, бидејќи секоја од нив може да ни помогне да имаме здрави цревни микроби и да го подобриме нашето здравје.

Студијата предводена од тимот на професорот Спектор во 2019 година, во која беа вклучени учесници од Британија, САД и Белгија, покажа дека луѓето кои пиеле црвено вино имаат поширок опсег на бактерии во цревата, што е поврзано со подобро здравје на цревата.

Истото не може да се каже за белото вино, што можеби е затоа што црвеното вино има високо ниво на полифеноли – растителни соединенија кои се добри за цревата и можат да го намалат воспалението во телото поврзано со лошото здравје кај постарите лица, пишува Дејли Меил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.