ВИДЕО I Молк на мечот Партизан-Реал, „Гробарите“ со трогателен транспарент за убиените деца

Во болна атмосфера започна кошаркарскиот натпревар Партизан – Реал Мадрид. Во салата владееше целосна, застрашувачка тишина, која потврди дека во Белград се случило нешто навистина страшно – масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“, во кој еден ученик одзеде девет животи.

На лицата на кошаркарите се забележуваше тага, а игралите на Партизан на теренот излегоа со маици со натпис ОУ „Владислав Рибникар“.

Навивачите на Партизан пред натпреварот ја истакнаа голем транспарент со силна пораката.

-Одалечувањето од традицијата, верата и семејството секогаш остава трагични последици. Покој на душите на сите жртви од основното училиште „Владислав Рибникар“, пишува на транспарентот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.