ВИДЕО I Пратеничка го доеше бебето во салата, колегите пратеници реагираа

Пратеничката Џилда Спортиело во Италија го доеше својот син Федерико и предизвика аплауз од колегите.

Таквиот настан би е секојдневие во многу земји, но во италијанскиот парламент во кој традиционално доминираат мажи, наиде на громогласно одобрување од пратениците, пишува Ројтерс.

Претседавачот Џорџо Муле рече дека ова е прв пат да се случи вакво нешто и истакна дека сите присутни даваат целосна поддршка на мајката и синот.

„На Федерико му посакуваме долг, слободен и мирен живот. А сега ќе ги водиме нашите разговори без врева“, изјави Муле.

Во ноември минатата година, собраниската Деловничка комисија донесе одлука дека пратеничките можат да ги дојат своите бебиња до една година.

„Премногу мајки се принудени да одат на работа и поради тоа да престанат да ги дојат своите бебиња“, рече една пратеничка од левичарското Движење 5 ѕвезди.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.