ВИДЕО I Размена на Велигден: „Вагнер“ ослободи над 100 украински војници

Руската приватна воена група „Вагнер“ испрати најмалку 100 украински воени заробеници назад кај украинските сили по повод православниот Велигден, се вели во видеото објавено денеска од основачот на групата Евгениј Пригожин.

– Подгответе ги сите, нахранете ги, проверете ги ранетите – вели Пригожин во видеото што неговата прес-служба го објави на „Телеграм“.

На група украински затвореници тогаш им беше кажано дека ќе им бидат вратени на украинските сили по повод православниот Велигден.

Повеќе од 100 мажи, некои куцаат, а некои на носилки, беа прикажани како се движат во линија по калливиот пат додека човек кој стоеше на врвот на тенк држеше бело знаме.

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Андриј Јермак, изјави дека 130 украински воени заробеници биле ослободени и вратени дома во „голема велигденска размена“. Не е познато колку Руси се вратени.