(ВИДЕО) Инсајдери го открија идниот дизајн на Phone 12S

Упатени извори го откриваат можниот изглед на новиот паметен телефон на американскиот технолшки гигант Apple, а рендерите на моделот со ознака iPhone 12S ги објави порталот Letsgodigital.

Дизајнот на идниот 12S Pro (или iPhone 13), порталот го прави врз основа на најновите протекувања на информациите за перформансите на паметниот телефон. Па така, уредот ќе биде лишен од каков и да е конектор, и ќе се полни исклучиво безжично.

Телефонот, чиешто претставување се очекува на традиционалниот годишен настан во септември 2021 година, треба да добие нов дисплеј со адаптивна брзина на освежување на сликата до 120 херци.

Покрај тоа, кај новиот iPhone може да биде вратена функцијата на препознавање на допир Touch ID, засновата на подекранскиот сензор од Qualcomm.

Општо, паметниот телефон според изгледот ќе потсетува на iPhone 12 Pro, со намален пресек на екранот. Уредот, исто така, ќе буди построен на 5-нанометарскиот процесор Apple A15 Bionic.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.