(ВИДЕО) Иран објави видео снимка од нападот врз американските бази во Ирак

40

Иранската државна телевизија објави видео снимка за која тврди дека балистичкиот ракетен напад врз американските војници во две воени бази во Ирак.

Видео снимката ја објави и британски „Гардијан“.

Иран истрела повеќе од 12 балистички прокетили врз две воени бази во Ирак, а иранската Револуционерна гарда презеде одговорност за напад истакнувајќи дека нападите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани.

Пентагон потврди дека ракетите се лансирани од територијата на Иран при што се погодени базите Ал Асад и Ирбил, при што загинаа околу 80 американски војници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.