Видео: Како се одвиваше апсењето на хулиганите од „Њу Орлеанс“

Министерството за внатрешни работи, во текот на вчерашниот ден ги приведе двајцата осомничени за демолирањето на кафулето „Њу Орлеанс“ во Старата скопска чаршија.

Двајцата осомничени се на возраст од 24 и 25 години.

Имено, во понеделникот околу полноќ во кафулето „Њу Орлеанс“, двете лица влегле во внатрешниот дел на локалот, при што физички го нападнале диџејот и го искршиле неговиот лаптоп на кој пуштал македонска музика. Потоа лицата ги искршиле и прозорските стакла, дел од инвентарот во објектот, како и летната тераса.

Хулиганите нападнале и три лица од персоналот, меѓу кои и една девојка која се обидела да повика полиција. Насилниците и го одземале мобилниот телефон и го скршиле.

По нивното апсење, осомничените беа изведени пред надлежен судија кој на 24 годишникот му е изречена мерка притвор во времетаење од осум дена, а на вториот му се изречени алернативни мерки за обезбедување.

Еден од пријавените веќе е префрлен во Истражниот затвор во Скопје, бидејќи и претходно бил пријавуван во полиција како сторител на кривични дела проследени со насилство. Тој исто така бил и еден од учениците во инцидентот на Кале.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.