(ВИДЕО) Капитол по демонстрантите: Искршени прозори и врати, расфрлани хартии, графити по ѕидовите

43

Видеово го покажува хаосот што го оставија приврзаниците на Доналд Трамп по уапдот во американскиот Капитол. Крвавиот хаос вчера се случи кога толпа приврзаници на Трамп го пробија кордонот полициски сили што го обезбедуваат тој законодавен комплекс. Напад на канцеларии, пукање, кршење… Пратениците беа евакуирани, демонстрантите го совладаа обезбедувањето и упаднаа во зградата. Дури четири часа подоцна американските власти конечно објавија дека Капитолот е безбеден.

Она што остана после демонстрантите е искршено стакло, расфрлани хартии низ канцелариите, искршени маси и врати, напишани графити по ѕидовите. Подетално видео на следниот линк

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.