(ВИДЕО) Капсулата „Crew Dragon“ се спои со ISS

617
(NASA TV via AP)

Вселенската капсула „Crew Dragon“ на приватната компанија SpaceX“ во неделата без проблеми се спои со Меѓународната вселенската станица (ISS) неколку минути пред планираното, со двајца астронаут на американската вселенска агенција NASA, што е важна фаза од оваа мисија.

Автоматското спојување со ISS  се случи во 16,16 часот по средноевропско врме. „Пристанувањето е завршени“, објавија компанијата на јужноафриканскиот милијардер Илон Маск и NASA.

„Екипажот 63 со задоволство го дочека (Crew) Dragon и неговите пилоти на Меѓународната вселенска станица“, изјави американскиот астронут Крис Кесиди, кој заедно со руските космонауит ИВан Вагнер и Анатолиј Иванин се наоѓаат на ISS.

Центрите за контрола на летовите во Хјустон, исто така, ги поздравија астронаутите. „Ова пристанување е прекрасен момент од истројата на истражувањето на Вселената“, изјави Зев Сковил, менаџер на мисијата.

По завршувањето на вселенските летови во 2011 година, Американците на ISS лета со руски ракети. NASA на компанијата SpaceX и го довери развојот на вселенското летало, и доколку оваа мисија која може да трае до август се покаже сигурна, ќе продолќи оваа програма. Компанијата има договор за 3 милијарди долари четворица астронаути шест пати да пренесе на ISS и да ги врати на Земјата,

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.