15 C
Skopje
сабота, септември 26, 2020

(ВИДЕО) Колумбијката, која го преживеа атентатот во Белград: ,,Смртта не постои”

235

На профилот на Инстаграм на Колумбијката Соња Суарез Гомез, која се најде во автомобилот под кој беше поставена бомбата за време на експлозијата во Нов Белград завчера, е објавено видео во кое се вели дека смртта не постои.

„Смртта не постои, таа е измислена од луѓето“, стои во описот на видеото.
Да потсетиме, таа била во автомобилот со убиениот Страхиња Стојановиќ, кој загина во атентатот.

Првиот обид за атентат врз него се случи во август 2018 година, кога на совозачкото седиште со него била шпанска мисица. Ола Билбао Гонзалес тогаш речиси останала без нога, поради тешките повреди што ги здобила во експлозијата на автомобилот на Стојановиќ.

Ќерката на 45-годишната Колумбијка исто така објави на социјалните мрежи. Инстаграм сторијата ја посвети на убиениот Стојановиќ. На фотографијата се гледа нејзината мајка Соња и Страхиња, над кои е напишано: „Те сакаме“.

Атентатот врз добро познатата Страхиња Стојановиќ, чиј џип експлодира додека се возел среде Белград, новинарите и експертите во Србија го толкуваат како класична и професионално извршена ликвидација на мафијата, што ќе биде тешко брзо да се разоткрие.

Се претпоставува дека пластичниот експлозив Ц-4 бил далечински активиран, како што известуваат некои медиуми, со повик од мобилен телефон.

Адвокатот Божо Прелевиќ смета дека оној што го поставил експлозивот под автомобилот на Стојановиќ е многу професионален.

“Тој ја насочи експлозијата точно кон возачот. Можеше да го стори тоа ноќе, и на друго место кога има помалку луѓе, мислам дека идејата на оној што ја постави беше само да ја распука сред бел ден, и да се потпише така, и секако, го стеснува кругот на луѓе што можат да го сторат тоа “, рече Прелевиќ за Н1.

Само пред две години во Земунската населба Нова Галеника, сега убиената Страхиња Стојановиќ, тогаш случајно избегна атентат, бидејќи излегол од автомобилот непосредно пред активирањето на експлозивот.

Стојановиќ бил близок со кланот Шарановиќ, кој со години војува со кланот Лука Бојовиќ. Името на Стојановиќ, меѓу другото, е поврзано со убиството на Драгослав Миша Огњановиќ, познато на српската јавност. Огњеновиќ застана и во одбрана на Милошевиќ.

„Факт е дека имаме војна меѓу два клана која веќе шест години го тресе подземјето и во која беа убиени 50 лица, не само криминалци, туку и блиски до тие кланови, членови на семејството, пријатели итн. Но, сега е тешко да се каже дали неговото убиство било војна на кланови, бидејќи немаме официјална потврда ниту од полицијата ниту од обвинителството дека тој бил директно вклучен во таа војна “, истакнува новинарката Бојана Јовановиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.