ВИДЕО| Кси Џинпинг пристигна во Москва

Кинескиот претседател Кси Џинпинг слета во Москва во понеделникот, како лидер на земја која сака да биде потенцијален посредник во постигнувањето мир во Украина и која Русија ја смета за важен сојузник против Западот.

Кси ќе биде првиот странски лидер што ќе се ракува со рускиот претседател Владимир Путин откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за негово апсење поради наводните депортација на украински деца за време на инвазијата. Москва ја нарече наредбата „јасно непријателски чин“, а Пекинг рече дека таа покажува двојни стандарди.

Русија ја претставува посетата на Кси, прва откако тој обезбеди историски трет мандат како лидер на Кина на почетокот на овој месец, како доказ дека таа има моќен пријател подготвен да застане со неа во опозиција на Западот, кој таа го обвинува дека се обидува да го изолира и порази Москва.

„Чувствуваме дека геополитичкиот пејсаж во надворешниот свет претрпува драстични промени“, напиша Путин во написот за официјалните медиуми на кинеската Комунистичка партија, додавајќи дека има големи очекувања од средбата со својот „стар добар пријател“.

За Кси на западот сметаат дека патувањето е „одење по јаже“. Кина претходно објави предлог од 12 точки за ставање крај на војната во Украина, но во исто време ги зајакна односите со Москва.

Пекинг ги отфрли западните обвинувања дека планира да ја вооружи Русија, но најави дека сака поблиска енергетска соработка со Русија, откако го зголеми увозот на руски јаглен, гас и нафта. Западните санкции за рускиот енергетски сектор ѝ донесоа големи заштеди на Кина, проценува агенцијата Reuters.

Кси пристигна во Москва во понеделник рано попладнето по московско време, по што ќе одржи „неформални“ разговори со Путин, по што ќе следи вечера. Официјални разговори се очекуваат во вторник.

Во написот објавен во Русија, кинескиот лидер напиша дека двете земји се придржуваат до концептот на „вечно пријателство и соработка во полза на двете страни“ и дека предлогот на Кина за мир во Украина ја одразува позицијата на светот.

„Сложените проблеми немаат едноставни решенија“, напиша меѓу другото кинескиот претседател истакнувајќи ја„упоорноста“ во продлабочувањето на врските меѓу Пекинг и Москва.

Украина и нејзините западни сојузници веруваат дека примирјето предложено од Кина само ќе му овозможи на Путин да ја зајакне војската пред планираната украинска контраофанзива. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе се согласи на мировни преговори само кога руските сили ќе ја напуштат украинската територија.