24 C
Skopje
петок, септември 18, 2020

(ВИДЕО) Мајами во продолжението подобар од Бостон, поведе со 1-0 во финалето на Истокот

70

Мајами со триумф остварен после продолжение ја отвори финалната серија на Исток во НБА против Бостон.

Џими Батлер и Бем Адебајо се хероите на Мајами во првиот меч. Тие двајца одиграа најдобро кога беше најпотребно во продолжението . Батлер погоди за водство од 116-114 , а Адебајо на монструозен начин го блокираше обидот за забивањена Тејтум во последните секунди од продолжението и недозволи израмнување.

Во хомогената екипа на Мајами најефикасни во првиот дуел од финалето на Истокот беа Горан Драгиќ со 29 поени, Џими Батлер со 20, Краудер со 22 и Адебајо со 18 поени и 9 асистенции.

Кај поразените Селтикси Тејтум уфрли 30 поени, Смарт 26 , а Кемба Вокер постигна 19.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.