(ВИДЕО) Мексико во хаос: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притво

45

За време на протестот во Мексико Сити поради полициската бруталност, демонстрантите фрлаа камења кон зградата на американската амбасада во Мексико.

Во исто време, властите уапсија тројца полицајци за да ја ублажат огорченоста и гневот на граѓаните поради смртта на еден млад човек во полициски притвор во Гвадалахара, пренесе Ројтерс.

Околностите за смртта на Лопез се нејасни, но видеото што беше дистрибуирано на социјалните мрежи покажува дека полицијата привела млад човек, кој бил идентификуван како Лопез.

Неофицијално, Лопез бил уапсен затоа што не носел заштитна маска, а демонстрантите во знак на протест запалија и уништија полициски возила и објекти.

Јавниот обвинител Џерардо Солис изјави дека тројца полицајци биле лишени од слобода поради смртта на Лопез.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.