(ВИДЕО) Најмалку 255 загинати по силниот земјотрес во Авганистан

Најмалку 255 лица загинале во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала што во текот ноќта го погоди источен Авганистан, соопшти агенцијата Багхтар, пренесе ДПА

Потресот со јачина од 6,2 степени рано утринава ги погоди густо населените делови на Пакистан и Авганистан, соопшти американскиот Геолошки завод (УСГС)

Потресот погодил подрачје на околу 44 километри од градот Кост, на југоистокот на Авагнистан, а епицентарот бил на длабочина од 51 километар, наведе УСГС.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.