(ВИДЕО) Над половина милион демонстранти во Париз, судири со полицијата

56

Протестите скоро целосно го парализираа јавниот превоз, а протестите во Париз беа обележани со судири во кои полицијата пукаше солзавец кон демонстрантите.

На видеото се гледа како француската полиција влече и тепа демонстрант на улица, додека демонстрантите облечени во црно напредуваа кон нив , додека летаа петарди среде чадод солзавец, во близина на познатиот Плоштад на Републиката. Повеќе од 180.000 членови на синдикатот излегоа на улиците на Париз во протестите на национално ниво против предложените пензиски реформи на претседателот Емануел Макрон во Франција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.