ВИДЕО: Најмалку 14 загинати, околу 130 повредени во експлозија на автомобил-бомба во Египет

Најмалку 14 лица се убиени и околу 130 повредени во експлозија во близина на зграда на египетската полиција.

Според информациите од локалната полицијата, пред полициската станица во градот Мансура во исто време биле активирани автомобил бомба и рачна експлозивна направа.

Експлозијата била толку моќна, што дел од петкатната зграда се урнала.

Причинети се големи материјални штети на соседните згради и десетици автомобили се затрупани под урнатините. Ранет е началникот на полицијата во Мансура, а шефот на неговиот кабинет загинал. Многу од жртвите се во критична состојба, при што бројот на загинати постојано расте.

Привремената египетска влада за нападот го обвини Муслиманското братство кое е прогласено за терористичка организација во земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.