ВИДЕО| Нападнат магацин за нафта во Саудиска Арабија пред трката во Ф1

Бунтовниците Хути во Јемен започнаа уште еден напад врз саудиското производство на нафта во Џеда, ракетирајќи складиште за гориво на Саудиска Арамко во петокот додека градот ги пречекува посетителите на својот прв тркачки настан во Формула 1.

Офанзивата има за цел да ги принуди Саудијците да ја прекинат блокадата на Јемен.

Портпаролот на бунтовничката група ја презеде одговорноста за нападот, по очигледната експлозија во рафинерија во близина на тркачката патека. Објектите беа погодени со проектили, додека рафинериите Рас Танура и Рабиг беа цел на беспилотни летала.

Пожарот можеше да се види од тркачката патека, каде што градот е домаќин на Гран-при авто трки од петок до недела.

Ова е вторпат погон на Арамко во Џеда да биде погодена во рок од две недели, а голем број други локации неодамна беа мета, вклучувајќи го и дистрибутивниот центар на Арамко во Џизан, фабрика за природен гас и рафинеријата Јасреф во Јанбу.

Министерството за надворешни работи на Саудиска Арабија предупреди дека нападот најверојатно ќе влијае на дистрибуцијата на нафтата, што веројатно ќе предизвика зголемување на цените. ЕУ и САД веќе поставија различни нивоа на ограничувања на горивото од Русија по нејзината офанзива во Украина, а американските санкции остануваат на сила за иранската и венецуелската нафта.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.