ВИДЕО| Објавена снимка од инцидентот во кој кинески борбен авион пресретнал американски над спорното море

Кинески борбен авион пресретнал американски извидувачки авион над Јужното Кинеско Море минатата недела и извршил „небезбеден маневар“, принудувајќи го американскиот авион да преземе евазивна акција, соопшти американското Министерство за одбрана.

„На 21- декември, борбен авион Ј-11 на кинеската морнарица полета на 7 метри од носот на RC-135 Rivet Joint, извидувачки авион на американското воено воздухопловство со околу 30 луѓе. Како одговор, RC-135 мораше да преземе заобиколни маневри за да избегнете судир“, објавија САД.

„!RC-135 беше во меѓународниот воздушен простор над Јужното Кинеско Море и „законски спроведуваше рутински операции“, додаваат тие.

„Повеќето интеракции со авиони, вклучително и оние меѓу САД и Кина, се спроведуваат на безбеден и професионален начин. Но, во случаи како овој инцидент, САД реагираат преку дипломатски и воени канали преку линии на комуникација со Пекинг. Ние имаме намера да го сториме тоа во овој случај“, рече американски функционер.

Кина тврди дека голем дел од Јужното Кинеско Море е дел од нејзините територијални води, вклучувајќи и многу острови, од кои некои се милитаризирани од Пекинг. САД не ги признаваат овие територијални претензии и рутински спроведуваат операции таму, вклучително и слобода на навигациски операции низ Јужното Кинеско Море.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.